Цей рік вже став “щедрим” на кількість звернень з укусами кліщів: офіційно серед громадян зареєстровано вже понад 1 000 випадків хвороби Лайма. І хоч піковий сезон припадає на період з квітня по вересень, насправді активними вони лишаються впродовж усього року. Зловити цього паразита можна в будь-який час доби в лісі, на газонах і в парках. Ми також можемо принести їх додому на одязі чи взутті. Майже непомітні укуси можуть серйозно нашкодити здоров’ю як людей, так і тварин. А якщо ви думаєте, що ваш улюбленець у безпеці на власному подвір’ї, ризикуєте його здоров’ям.
“УП. Життя” спільно з інтернет-магазином Pethouse підготували детальний огляд як захистити собаку чи кота від паразитів. Розбираємо, чим небезпечні іксодові кліщі, де саме на тварині їх шукати, якими препаратами та як часто робити обробку.
Які паразити атакують ваших улюбленців
Усі ми любимо своїх домашніх тваринок і завжди прагнемо дати їм найкраще – якісний корм, зручне місце для відпочинку, іграшки та увагу. Але часто звіряче щастя можуть добряче попсувати маленькі паразити. Усі непрохані гості, які чатують на наших котиків та песиків, поділяють на дві категорії:
ектопаразити (зовнішні): блохи, кліщі та волосоїди. Вони неприємно кусають, спричиняють свербіж, подразнення та підвищують ризик інфекцій;
ендопаразити (внутрішні): такі як гельмінти та найпростіші паразити. Можуть вражати внутрішні органи, виснажувати організм, порушувати травлення та навіть спричиняти анемію. У разі сильного зараження можуть призвести до загибелі тварини.
Найнебезпечніші кліщі
Іксодові кліщі — найпоширеніший і найнебезпечніший вид паразитів як для людей, так і для улюбленців. Вони мають округлу і плоску форму, щільний панцир для захисту й можуть збільшуватися щонайменше в 5 разів після насичення кров’ю. Активізуються з настанням тепла (від +5°C) та в періоди підвищеної вологості. Однак, зі зміною клімату в усьому світі та теплими українськими зимами останні роки кліщі залишаються активними цілий рік.
Захворювання, які переносять іксодові кліщі
Бабезіоз (піроплазмоз) – спричиняє анемію та впливає на роботу всіх органів, особливо серця та нирок. Може призвести до виснаження та слабкості задніх кінцівок. У тяжких випадках потребує переливання крові.
Гемобартонельоз – інфекційна хвороба, яка спричиняє руйнування еритроцитів та розвиток анемії.
Анаплазмоз та ерліхіоз – інфекції, для яких характерні лихоманка, анемія та пригнічення імунної системи.
Бореліоз (хвороба Лайма) – інфекція шкодить суглобам, серцю та нервовій системі.
Паразити здатні переносити одразу кілька інфекцій, що збільшує ризик для тварини. Ба більше, вони завдають непоправної шкоди не лише через укус, а й через залишки частини кліща, хоботка, в шкірі. На сьогодні назвати точну кількість інфікованих домашніх тварин складно. Але відомо, що Центр громадського здоров’я МОЗ України за перші п’ять місяців цього року зареєстрував уже 1 014 випадків хвороби Лайма серед громадян. Порівняно з минулим роком ця цифра зросла на 8,9 %, а найбільше захворювань зафіксовано у Львівській, Полтавській, Київській областях та місті Києві.
Фото: Pixabay
Як “полюють” кліщі та де їх шукати
Паразити очікують на свою жертву в кущах, на траві та гілках на висоті до 1 метра. Так їм зручніше зачепитися за тварину чи людину, яка проходить повз. Реагують ці шкідники на тепло тіла, вібрацію в ґрунті та навіть запах. Це допомагає їм визначити наближення потенційної жертви.
Після потрапляння на тіло улюбленця, кліщ шукає тепленьке місце з тонкою шкірою і близько розташованими кровоносними судинами.
Важливо! Перевіряйте ці зони після кожної прогулянки
Вуха та ділянка навколо вух
Шия та холка
Пахова зона
Живіт
Зона під лапками та простір між подушечками
Розмір деяких дорослих голодних особин можна порівняти з кунжутним зернятком, що легко губиться у шерсті тварини. Речовина, яку виділяє кліщ для знеболення укусу, дає йому змогу залишатися непомітним на тілі жертви протягом кількох днів, а іноді й тижнів.
Фото: Pixabay
Що робити, якщо знайшли кліща на тілі улюбленця
Візьміть спеціальний інструмент для видалення кліща, обережно викрутіть його круговими рухами та обробіть ранку дезінфікуючим розчином.
Важливо, що постраждати від кліщів можуть і ті звірята, які не виходять на вулицю. Паразити потрапляють у дім на вашому взутті, одязі або через інших домашніх тварин. У приміщенні вони можуть жити до кількох тижнів, чекаючи на свою жертву.
Тож якщо ви хочете вберегти кота від кліщів, краще обробити його спеціальним препаратом.
Найкращий бій зі шкідником – той, якого не було. Як вберегти хвостика від паразитів
Від багатьох шкідників на ринку є дієві засоби, які враховують індивідуальні особливості тварин. Їх правильне та своєчасне застосування не допустить серйозної шкоди для здоров’я улюбленця через контакт із кліщами.
Таблетки: швидка дія і довгий ефект протягом 12 тижнів
Краплі: простоті в нанесені, діють 3-4 тижні
Нашийники: довгий захист, але є ризик подразнення шкіри. Діють до 8 місяців
Спреї (захист до 5 тижнів) та серветки (захист до 48 годин) – додаткова обробка тварини та поверхонь
1. Таблетки
Як працює: активні речовини, що містяться в таблетках, через органи травлення всмоктуються у кров тварини. Кліщ, який уже прикріпився до шкіри жертви, отримує дозу препарату разом із кров’ю та гине.
Швидка дія, спричиняє загибель паразита через 8-12 годин
Тривалий захист
Після обробки можна одразу купати улюбленця, не ризикуючи змити препарат
Зручно давати: маскувати в їжі чи користуватися спеціальним дозатором
Саме таблетки в магазині Pethouse обирали 63 % петбатьків минулого року. Це один із найпоширеніших засобів захисту, для собак. Залежно від виробника достатньо однієї таблетки, щоб іксодові кліщі не турбували від 35 днів (наприклад, препарат Сімпаріка) до 12 тижнів (Bravecto).
Для котів є перша та єдина жувальна таблетка Credelio (захист на 1 місяць), яка була офіційно випущена на український ринок у 2023 році. За деякими дослідженнями опублікованими у медичному журналі Parasites & Vectors цей препарат знищує до 99 % кліщів протягом 24 годин після приймання.
Перевірте, чи працює ваш захист✅ Обраний вами препарат відповідає вазі тваринки. Якщо вага песика 5 кг – таблетка має бути із дозуванням від 5 кг. Дозування від 2 до 4,5 кг буде неефективним через недостатню концентрацію активної речовини. Так само не підійде для такої ваги препарат з понаднормовим дозуванням – від 10 до 20 кг.2. Краплі на холку (спот-он препарати)
Як працює: активні речовини проникають у шкіру, де кліщ контактує та отримує дозу акарициду, який впливає на його нервову систему та призводить до загибелі.
Діють 3-4 тижні
Тривалий захист
Наноситься на шкіру між лопатками (холку), куди не можна дістати язиком та злизати препарат
Ідеальна альтернатива для тих звірят, яким складно дати таблетку
Краплі прості в нанесені як для котів, так і для собак. Доведену ефективність протягом 30 днів показують препарати Vectra 3D та Стронгхолд.
Перевірте, чи працює ваш захист✅ Ви не купаєте тваринку щонайменше 48 годин після нанесення препарату. Бажано зачекати повного висихання препарату та не чіпати місце обробки.3. Нашийники
Як працює: активні речовини можуть паралізувати паразита при контакті зі шкірою, а в деяких випадках – відлякувати непроханих гостей, не даючи їм присмоктатися.
Забезпечують тривалий захист (іноді до 8 місяців)
Можуть відлякувати деякий відсоток кліщів до моменту укусу
На відміну від таблеток і крапель, цей засіб не такий популярний серед петбатьків. Через тривале використання в деяких звірят на місці нашийника утворюється подразнення. А дуже активні хвостики нерідко гублять його. Якщо вдома живе кілька улюбленців, бажано ще звертати увагу на те, чи один з них не намагається облизати нашийник.
Перевірте, чи працює ваш захист✅ Ви обрали препарат, який підходить вашому улюбленцю за типом та віком. Нашийник для дорослої собаки може бути шкідливим для цуценяти, а краплі чи таблетки, призначені виключно для собак, не можна давати котам (і навпаки).
4. Спреї
Як працює: створюють захисний бар’єр. При контакті з паразитом активна речовина блокує його нервову систему.
Забезпечують захист до 5 тижнів
Підходять для додаткової обробки перед прогулянкою чи відпочинком на природі
5. Вологі серветки
Як працює: просочені активною речовиною, яка при контакті з паразитом блокує його нервову систему.
Забезпечують захист на 24-48 годин
Підходять для оброблення поверхонь, наприклад, лежака чи будиночка
Ці препарати м’яко очищають лише верхні покриви звірят та діють протягом короткого часу. Їх краще розглядати як додаткові протипаразитарні засоби.
Перевірте, чи працює ваш захист✅ Проконсультувавшись з ветлікарем, ви комбінуєте різні види засобів. Наприклад, нашийник від кліщів та краплі з різними активними речовинами.
6. Супутні товари
Навіть якщо тварина оброблена, кліщі в більшості випадків гинуть під дією активної речовини після укусу та залишаються на шкірі.
Гачки знадобляться для безпечного видалення кліща з тіла
Шампуні очищають шкіру та шерсть: допомагають зняти запалення та вимити залишки паразитів
Щітки та гребінці необхідні для видалення загиблих паразитів з тіла тварини
Перевірити, чи є все потрібне, щоб захистити собаку від кліщів, можна в інтернет-магазині звірячого щастя Pethouse серед понад 10 000 товарів.
Не впевнені, який засіб обрати? Для початку визначте вагу тварини, перегляньте дозування та оберіть оптимальний варіант.
Коли звертатися до ветлікаря?
Не всі випадки контакту з кліщами потребують термінової ветеринарної допомоги, але є ситуації, коли відкладати візит до лікаря небезпечно:
⚠️ Частини паразита залишилися в шкірі⚠️ На місці укусу почервоніння або набряк⚠️ Температура вище 39°C для собак або 39,5°C для котів⚠️ Поява неврологічних симптомів: порушення координації, тремор, судоми⚠️ Різка зміна поведінки: апатія, млявість чи навпаки агресія⚠️ Ознаки анемії: бліді слизові оболонки, прискорене дихання, слабкість⚠️ Тварина не їсть понад 24 години, з’явилась нудота або діарея⚠️ Зміна кольору сечі (темно-жовте або коричневе забарвлення)
Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів, обов’язково зв’яжіться з ветлікарем.
Фото: Pixabay
Чи можна назавжди захистити улюбленця від кліщів?
Щоб захистити собаку або кота від кліщів, відповідальні петбатьки регулярно та своєчасно проводять обробку відповідними засобами, перевіряють улюбленця після кожної прогулянки та не відкладають візит до лікаря при будь-яких підозрілих симптомах.
На жаль, магічного препарату від паразитів не існує. Це витривалі та адаптивні істоти, що за мільйони років еволюції навчилися “виробляти” імунітет до найефективніших речовин. І якщо у 2024 році на сайті pethouse.ua найактивніше купували обробку в перші два тижні квітня, то цьогоріч варто було це робити ще в січні. Нехтувати захистом песика або котика означає наражати його чи її на важке інфекційне захворювання. А ми цього точно не хочемо. Адже звіряче щастя – це також міцне здоров’я та гарне самопочуття улюбленців.