Onview

Ми не закриваємо очі на головне

Advertisement

Вітрова феєрія на Закарпатті: як “Френдлі Вінд Технолоджі” створює вітротурбіни світової якості

Українська енергетика перебуває під постійною загрозою знищення ворогом: станом на 2024 рік внаслідок ударів російських ракет і дронів було знищено близько 9 ГВт потужностей національної генерації. Відновлювана енергетика стала не лише екологічною альтернативою, а й гарантією стратегічної незалежності. Одним із прикладів стійкого розвитку є вітчизняне виробництво вітрових турбін на Закарпатті.

ТОВ “Френдлі Вінд Технолоджі” — єдиний на сьогодні національний виробник ВЕУ мультимегаватного класу. Після вторгнення компанія релокувалась з Краматорська на Закарпаття, де працює індустріальний парк, що виготовляє обладнання для вітрових електростанцій понад 5 МВт.

Історію створення там вітряків — від сталевого листа до генерації електроенергії — дослідив журналіст Костянтин Грубич у межах програми “Ранок. Марафон”.

Будівництво вітрової електроустановки неможливе без попередніх досліджень: вони є відправною точкою будь-якого проєкту. Аналіз вітрового потенціалу місцевості, геології ґрунтів та логістичної доступності визначає доцільність і параметри майбутнього вітропарку.

“Для того, щоб запустити проєкт вітроенергетичних установок, треба провести дуже багато досліджень: починаючи з ґрунту — закінчуючи дослідженнями вітру в даній місцевості”, — зауважив операційний директор ТОВ “Френдлі Віндтехнолоджі” Владислав Фудрик.
Після досліджень починається виготовлення турбіни, що включає металеву вежу, лопаті, гондолу з генератором і редуктором. Турбіна понад 5 МВт забезпечує кілька тисяч споживачів. Вежа складається з 35 металевих кілець, що очищуються і фарбуються.

Унікальність “Френдлі Вінд Технолоджі” полягає не лише у високій технологічності, а й у людському потенціалі. Після евакуації компанія забезпечила робочі місця для фахівців зі сходу та місцевих мешканців. Співвідношення релокованих і нових працівників — 80 на 20%, що стало каталізатором відродження регіону.
“Це такий процес обʼєднання: не на словах і не на гаслах. За останні 30 років у нас практично вся промисловість була знищена. А зараз, коли сюди релокувалися вітроенергетичні підприємства із Краматорська, другим святом після Дня міста ми заснували День машинобудівника”, — каже Іван Погоріляк, Перечинський міський голова.
Працівники компанії з захопленням розповідають про свою роботу.
“Я думаю, це феєрія. Ми разом створюємо продукт, який є необхідним для нашої країни — зелена енергетика”, — додає Іван Хрипченко, колишній учитель, який тепер є частиною команди.
Компанія інвестує в майбутнє галузі, розвиваючи професійну освіту. Спільно з КЗ “Перечинський професійний ліцей” модернізовано майстерні та відкрито спеціальність — оператор верстатів із програмним керуванням. Учні мають доступ до практики, сучасного обладнання та можливостей працевлаштування з гідною зарплатою в рідному регіоні.