Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель розраховує на погодження міністрами ЄС 20 березня його пропозиції про прискорення військової підтримки України, яка передбачає спільну закупівлю боєприпасів.
Про це Боррель написав у своєму блозі у вівторок, пише “Європейська правда”.
Боррель нагадав, у чому полягає його пропозиція більшої допомоги Україні боєприпасами. Вона базується на трьох напрямках:
- Забезпечити негайне постачання більшої кількості артилерійських боєприпасів, зокрема 155-мм, ЗСУ з наявних запасів країн-членів ЄС або з очікуваних замовлень. Для цього Боррель запропонував виділити 1 млрд євро на відшкодування вартості цих боєприпасів, використовуючи існуючий Європейський фонд миру.
- Об’єднати попит в Європі і прискорити закупівлю боєприпасів калібру 155-мм для поповнення запасів країн-членів і забезпечення довгострокової підтримки України. Боррель запропонував мобілізувати додатково 1 млрд євро через Європейський фонд миру для відшкодування вартості боєприпасів, які держави-члени спільно закуповуватимуть для постачання в Україну. Це можна зробити за допомогою перспективного проєкту спільних закупівель.
- Підтримати швидке нарощування виробничих потужностей європейської оборонної промисловості. Щоб задовольнити величезний попит на поповнення запасів, європейська оборонна промисловість потребує підтримки, щоб виробляти більше і скоротити час виробництва.
“Для того, щоб ці три напрямки стали взаємопідсилюючими, вони повинні розвиватися паралельно: країни-члени ЄС з більшою ймовірністю погодяться підтримати Україну з наявних у них запасів, якщо отримають гарантії, що зможуть їх поповнити; а вони зможуть це зробити, лише якщо наша європейська оборонна промисловість збільшить свою здатність до постачання”, – переконаний Боррель.
За словами Борреля, під час зустрічі міністрів оборони в Стокгольмі всі погодилися з нагальністю рухатися вперед у цьому напрямку.
“Проте над деякими питаннями потрібно працювати. Я маю намір досягти згоди щодо пакетної угоди за цими трьома напрямками на нашій наступній зустрічі міністрів закордонних справ і оборони 20 березня, напередодні Європейської ради 23-24 березня”, – заявив Боррель.
8 березня у Стокгольмі міністри оборони країн ЄС домовилися прискорити постачання артилерійських снарядів і закупити більше боєприпасів для допомоги Україні, але ще мають вирішити, як перетворити ці плани на реальність.Раніше повідомлялося, що завдяки військовій допомозі США і європейських країн після російського вторгнення Україна у 2022 році стала третім за обсягом імпортером зброї у світі.
Джерело: УП