Onview

Ми не закриваємо очі на головне

Advertisement

“Корупційні парки”: Нацполіція рахує збитки столичного бюджета через посадовців “Київзеленбуду”

Столична Нацполіція продовжує фіксувати факти можливих корупційних правопорушень в роботі КО “Київзеленбуд” та його підрядників. Протягом останніх місяців правоохоронці повідомили про підозри низці посадовців, які можуть бути причетними до нанесення збитків міського бюджету на суму понад 1,9 млн гривень при здійсненні різних робіт у зелених зонах столиці. Серед них – заступник начальника одного з управлінь цього КО, керівник підпорядкованого “Київзеленбуду” управління зелених насаджень Дніпровського району, директор одного з підприємств-підрядників, а також чиновник Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА. Останньому інкримінується те, що він не перевірив виконання робіт на трьох об’єктах, що дозволило підрядникам отримати більше коштів, ніж вони “заслуговували”. Також у червні суд дозволив Нацполіції здійснити привід екскерівниці ТОВ “Аркада Буд Холдинг”, яке, за версією слідства, ще у 2018 році могло “наваритися” на понад 2,3 млн гривень при виконанніі капремонту парку “Перемога”. Ця громадянка, схоже, ще на початку повномасштабної війни покинула Україну, через що правоохоронці не можуть притягнути її до відповідальності.

Як стало відомо КВ, наразі правоохоронці розслідують низку кримінальних справ щодо можливих корупційних правопорушень з боку посадовців КО “Київзеленбуд”, Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міськдержадміністрації (КМДА) та компаній-підрядників.

Йдеться, зокрема, про кримінальні провадження №42019101040000146 від 8 жовтня 2019 року, №42025102060000005 від 9 січня 2025 року, №42024100000000126 від 4 березня 2024 року, №12025100000000502 від 14 квітня 2025 року та №420251102020000041 від 12 червня 2025 року. Усі вони розслідуються різними органами Нацполіції Києва – районними управліннями (Голосіївським, Дніпровським, Дарницьким і Печерським), а також столичним “главком”.

Фігурантам даних справ інкримінується вчинення злочинів, передбачених низкою статей Кримінального кодексу (КК) України, а саме:

  • ч. 4 і ч. 5 ст. 191 – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного стану (ч.4) та в особливо великих розмірах або організованою групою (ч.5);
  • ч. 1 і ч.2 ст. 366 – службове підроблення, а також цей же злочин, що спричинив тяжкі наслідки (ч.2);
  • ч. 2 ст. 367 – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.

Що розслідує Нацполіція

В рамках слідства по справі №420251102020000041 правоохоронці вивчають ймовірні порушення законодавства при розробці проєктної документації на виконання першої черги робіт з капітального ремонту парку відпочинку між просп. Миколи Бажана та вул. Срібнокільською навколо озера Срібний кіл у Дарницькому районі. Ці роботи на замовлення КО “Київзеленбуд” виконувало ПП “ДІ Проект” – відповідно до договору від 19 серпня 2022 року (вартість робіт – 838,9 тис. гривень).

Під час розслідування даного провадження правоохоронці встановили факт можливого завищення ціни цих робіт на 348,4 тис. гривень – про це Нацполіції стало відомо від Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, який у 2024-2025 роках проводив перевірку діяльності “Київзеленбуду”. За версією слідства, такі втрати міського бюджету сталися внаслідок застосування завищених коефіцієнтів зміни вартості проєктних робіт. 10 липня 2025 року правоохоронці повідомили про підозру заступнику начальника управління капітальних вкладень “Київзеленбуду” Олександру Горі за вищезгаданою ч.4 ст. 191 (розтрата) КК України – зокрема, саме він підписував акти виконаних робіт по зазначеному договору. 

Такий же злочин, але з приміткою “заволодіння”, в рамках слідства по справі №42024100000000126 офіційно інкримінується Євгену Ковшуну – директору КП «Управління зелених насаджень (УЗН) Дніпровського району», яке знаходиться в структурі “Київзеленбуду”. За версією слідства, цей посадовець привласнив 202,1 тис. гривень при здійсненні капітального ремонту дорожньо-стежкової мережі у “Гідропарку” – у його північно-східній та правій частинах (біля каплиці “Хрещення Господнього”). 

Ці роботи виконувало ТОВ “Буд Альянс Україна” відповідно до двох угод, укладених з вищезгаданим УЗН – від 18 липня 2023 року (заявлена вартість – 2,2 млн гривень) і від 15 серпня 2023 року (5,2 млн гривень). При цьому, в судових ухвалах по даній справі уточнюється, що вказана компанія “наймала субпідрядників” для реалізації даних договорів. За даними слідства, керівник “УЗНу Дніпровського району” підписав акти виконаних робіт, до яких були включені роботи, що фактично не виконувалися. Про підозру цьому посадовцю було повідомлено 29 травня 2025 року.

А ось у рамках провадження 42025102060000005 в центрі уваги правоохоронців опинився директор ПП “Ріалбуд” Олексій Горбач. Очолюване ним підприємство, яка на замовлення КО “Київзеленбуд” виконувало капітальний ремонт скверу у пров. Чеховському у Шевченківському районі (договір від 24 вересня 2024 року, заявлена вартість робіт – 5,7 млн гривень). За версією слідства, ця особа заволоділа грошовими коштами на суму понад 797 тис. гривень – шляхом виконання передбачених угодою робіт у неповному обсязі. Про підозру за ч. 5 ст. 191 і ч. 1 ст. 366 КК України йому було повідомлено 28 березня 2025 року.

Цікавою є і справа №42019101040000146, про яку КВ раніше писала. В рамках даного провадження ще 22 червня 2022 року підозру в скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 і ч. 2 ст. 366 КК України отримала Людмила Заборська – тепер вже ексдиректорка ТОВ “Аркада Буд Холдинг” (нова назва – ТОВ “Лафтайт”), яке на замовлення “Київзеленбуду” здійснювало капітальний ремонт благоустрою парку «Перемога» у Дніпровському районі (відповідно до трьох договорів, які були укладені у 2018 році і по яким було заявлено вартість робіт в сумі майже 68 млн гривень). Правоохоронці вважають, що усього внаслідок здійснення цих капремонтів вказаним підрядником столичному бюджету було нанесено збитки на суму понад 2,3 млн гривень – через завищення вартості та обсягів виконаних робіт. 

Читайте: “Киевзеленстрой” мешает расследовать “бюджетные распилы” при капремонте в парке “Победа”

При цьому, наразі слідчі не можуть знайти колишню керівницю “Аркади Буд Холдингу” – повідомлення про підозру їй “передавали” через сина та місцевий ЖЕК. У липні 2022 року цю громадянку було оголошено в розшук, а 19 червня 2025 року Дніпровський районний суд надав правоохоронцям дозвіл на її затримання та привід до зали суду для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Де саме наразі перебуває підозрювана, достеменно невідомо: її син повідомив правоохоронцям, що жінка виїхала до Швейцарії, але в базі “Аркан” відомості про перетин нею кордону відсутні. Можливо, це пов’язано з тим, що підозрювана виїжджала ще на початку повномасштабної війни, коли такі дані до цієї бази не вносилися.

Ще одним “отримувачем підозри” став головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА і член комісії при цьому структурному підрозділі, яка займається перевірки виконання робіт підзвітними йому комунальними підприємствами (його ім’я та прізвище у відкритих джерелах КВ знайти не вдалося. В рамках справи №42025102060000005 ще 24 квітня 2025 року йому офіційно було інкриміновано вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

За даними слідства, цей чиновник не здійснив належний нагляд за виконанням низки робіт у 2023 році, що призвело до втрати бюджетом Києва грошових коштів у сумі 595,3 тис. гривень – внаслідок завищення обсягів та вартості цих робіт. Йдеться про капітальний ремонт дорожньо-стежкової мережі у північно-східній частині «Гідропарку» (підрядник – вищезгадане ТОВ “Буд Альянс Україна”, заявлена вартість відповідно до двох договорів – близько 7,5 млн гривень) і капітальний ремонт підпірної стінки в парку Позняки в Дарницькому районі (ТОВ “ДСЗ”, 4,3 млн гривень).

Що відомо про фігурантів

За інформацією аналітичної платформи Clarity Project, більшість вищезгаданих компаній були або досі є активними учасниками тендерів, які проводило КО “Київзеленбуд”. Так, на рахунку ТОВ “Лафтайт” 31 договір з цим комунальним об’єднанням на суму 178,3 млн гривень, ТОВ “ДСЗ” – 21 договір на 77,1 млн, ТОВ “Буд Альянс Україна” – 15 договорів на 44,9 млн, а ПП “Ріалбуд” – 10 договорів на 63,5 млн. Виключенням є лише ПП “Ді Проект”, яке із “Київзеленбудом” співпрацювало лише одного разу, і цей договір для підприємства, схоже, став “роковим”.

При цьому, ТОВ “Буд Альянс Україна” і ТОВ “ДСЗ” і раніше фігурували в кримінальних провадженнях за фактами можливих “розпилів” у КО “Київзеленбуд”. Наприклад, Нацполіція розслідує ймовірні розтрати і привласнення коштів, при реалізації вказаними компаніями 7 договорів на виконання різних робіт у зелених зонах столиці. За традицією фінансові ресурси бюджету Києва “розпилювалися” шляхом завищення вартості робіт – коли в актах їхнього приймання вказувалися одні ціни на будматеріали, а їхня ринкова ціна була насправді нижчою. 

Усього, за попередніми даними, міському бюджету було нанесено збитки на суму 5,3 млн гривень (із врахуванням втрат по ще двом угодам, укладеним з іншою компанією. – КВ). Наразі відомо, що підозри від правоохоронців в рамках відповідного кримінального провадження отримали керівник ТОВ “ДСЗ” і ексначальник відділу кошторисної роботи управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд”.

Читайте: Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”

Як регулярно повідомляла КВ, правоохоронці щорічно відкривають чимало кримінальних проваджень за фактами корупційних правопорушень з боку керівництва “Київзеленбуду” та його підрядників. Наразі відсутня точна статистика щодо таких справ, але можна припустити, що за їхньою кількістю це комунальне об’єднання входить до ТОП-5 столичних структур, підпорядкованих Київраді та КМДА, які фігурують у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Але головною проблемою є те, що у більшості випадків справи не доходять навіть до повідомлень про підозри, а у ситуаціях, коли вони все ж бувають вручені – до обвинувальних вироків судів.

Так, в рамках провадження, відкритого ще в 2017 року, правоохоронці попередньо встановили, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, схоже, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку за цією справою.

Читайте: Рекордные распилы, вывод денег в Италию и харьковский след: НАБУ завершило следствие по “группировке из “Киевзеленстроя”

А ось у рамках відкритої у 2022-ому справи Державне бюро розслідувань (ДБР) встановило, що один із посадовців цього комунального об’єднання у 2021-2022 роках отримав від трьох компаній-підрядників близько 1,6 млн гривень “відкатів” з проєктів, які виконувалися за кошти столичного бюджету. Зазначається, що до схеми отримання хабарів було долучено “кур’єра” та працівника Бюро економічної безпеки (БЕБ). На першого була покладена функція “транспортування грошей”, а другий мав робити так, щоб нікого “не спіймали на гарячому”. 

Читайте: Відкати кур’єром: посадовцю “Київзеленбуду” та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі

При цьому, ДБР цьогоріч відкрило ще одну справу за схожими обставинами. Так, наразі правоохоронці попередньо встановили 5 фактів надання у 2025 році відкатів посадовцям “Київзеленбуду” на загальну суму 3,47 млн гривень від двох компаній та одного ФОПа, а усього, за інформацією прокуратури, посадовці комунального об’єднання збиралися заробити близько 25 млн гривень. Вказані кошти сплачувалися підрядниками за підписання актів виконаних робіт (15% від суми договору) і за можливість подальшої співпраці з “Київзеленбудом”. 

Наразі як мінімум трьом тепер вже експосадовцям даного КО вручено підозри, у т.ч. колишнім гендиректору Юрію Бахмату (на колажі праворуч) і його першому заступнику Олексію Лукашу, після чого їх було відправлено до СІЗО із можливістю внесення застави в розмірі 51,4 млн гривень за кожного. Також підозри отримали і двоє бізнесменів, які співпрацювали з “Київзеленбудом”. Схоже, усю цю схему правоохоронцям вдалося розкрити завдяки тим підрядникам КО, які були незадоволені таким станом речей.

Читайте: Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмата-Лукаша”

Євген Ковшун очолює КП “УЗН Дніпровського району” з травня 2015 року. Це підприємство підпорядковане КО “Київзеленбуд”, обов’язки генерального директора якого наразі виконує Ольга Манько (на колажі ліворуч, у 2015-2020 роках керувала підпорядкованим цьому комунальному об’єднанню КП по утриманню зелених насаджень Подільського району). 

На цю посаду вона вступила якраз після затримання ексгендиректора вказаного КО Юрія Бахмата у березні 2025 року (він очолював “Київзеленбуд” з 19 жовтня 2023 року). До нього, з 1 серпня 2023-го, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО. У 2018-2019 роках, коли виконувалися роботи у парку “Перемога”, які зацікавили слідчих, “Київзеленбудом” керували почергово одразу декілька осіб, у т.ч. Наталія Бєлоусова.

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане вищезгаданому Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року – Управління екології та природних ресурсів), який до 30 травня 2025 року очолював Олександр Возний. З 31 травня в.о. директора департаменту призначено Сергія Сабурова.

Читайте: Хабарі за “екологічні” дозволи: топпосадовцю КМДА Олександру Возному загрожує десять років в’язниці

Сферу екології столиці вже не перший рік контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

Олександр Глазунов

КиївВлада