Onview

Ми не закриваємо очі на головне

Advertisement

Олігарха Жеваго підозрюють у фінансуванні країни-агресора через фармбізнес у рф (фото)

Національна поліція України викрила масштабну злочинну схему, яку, за даними ЗМІ, очолював підсанкційний бізнесмен і екснардеп Костянтин Жеваго: він через підконтрольні компанії налагодив виробництво українських лікарських засобів у росії, зокрема для потреб військових шпиталів та силових структур держави-агресора, що дозволило бюджету рф отримати понад 100 млн рублів податкових надходжень.

Про це КВ дізналася із повідомлення пресслужби Національної поліції України.

Як повідомляється, було викрито багаторівневу злочинну схему, яку контролював 51-річний український бізнесмен — уродженець російської федерації. Паралельно чоловік вибудував чітку структуру злочинної організації. До неї увійшли керівник української фармацевтичної корпорації, фінансові менеджери, особи, відповідальні за експорт фармакопейних зразків, керівник російського представництва, посадовці підконтрольних медичних компаній двох країн та дистриб’ютори. Лідер, маючи повний контроль над структурою компаній, особисто визначав учасників злочинної групи, координував їхні дії та розподіляв між ними ролі.

“Зловмисники налагодили «схему» отримання фармакопейних зразків, які є еталонами для контролю якості українських лікарських засобів. Без їхньої наявності виробництво та продаж вітчизняних медпрепаратів в росії був би неможливим”, – зазначили у Національній поліції.

За інформацією Нацполіції, до схеми були залучені керівник української фармацевтичної корпорації, фінансові менеджери, особи, відповідальні за експорт фармакопейних зразків, керівник російського представництва, посадовці підконтрольних медичних компаній двох країн та дистриб’ютори. Лідер, маючи повний контроль над структурою компаній, особисто визначав учасників злочинної групи, координував їхні дії та розподіляв між ними ролі.

Головний фігурант — кінцевий бенефіціарний власник однієї з найбільших фармацевтичних корпорацій України та за сумісництвом колишній народний депутат шістьох скликань Верховної Ради України, який нині знаходиться під санкціями РНБО. Попри повномасштабну війну і введення подальших державних обмежень, бізнесмен продовжив підприємницьку діяльність на фармацевтичному ринку російської федерації, фактично спонсоруючи її бюджет. Саме він забезпечив передачу дочірній російській компанії зразків, документації, ліцензій та технологій на виробництво українських лікарських засобів для їх подальшого контрактного виробництва та реалізації в російській федерації. Зокрема, у військових шпиталях для лікування російських солдатів, медзакладах, що обслуговують силові структури рф та так званих лнр/днр. 

Зазначимо, що, за даними ЗМІ, йдеться про Костянтина Жеваго.

“Іще до початку повномасштабного вторгнення, службові особи української фармкомпанії передали російським виробникам повний пакет документації, необхідної для виготовлення українських лікарських засобів. Після отримання дозволів дві фармацевтичні російські фабрики змогли розпочати виготовлення й продаж медпрепаратів для лікування серцево-судинних, неврологічних, урологічних та інших захворювань без українського втручання”, – повідомляє Нацполіція.

Зазначається, що такий крок дозволяв власнику-олігарху одночасно уникнути негативних наслідків від ведення бізнесу на території рф після подій 2014 року і продовжувати отримувати незаконні доходи. Однак, для подальшої співпраці, організатор висунув умову: російські фармвиробники зобовʼязувалися продовжувати наносити логотип української корпорації на упаковки виготовлених у рф ліків. Досі у документації походження продукції зазначається країна-виробник — Україна.

Важливою умовою для реалізації масштабної фармацевтичної оборудки стало постачання еталонних зразків, необхідних для офіційної реєстрації й контролю якості лікарських засобів у російських регуляторних установах. Тож після запровадженої у 2022 році законодавчої заборони на експорт лікарських засобів, український бізнесмен створив підконтрольну компанію-нерезидента за кордоном. Саме через неї росіяни отримували необхідну документацію та зразки якості препаратів. Для цього бізнесмен залучив у спільники комерційного директора підприємства, що є офіційним дистриб’ютором Державної фармакопеї України, та його дружину, до обовʼязків яких входило отримання й передача еталонних зразків до іноземної фірми-“прокладки”.

У відомстві наголошують, що організатор особисто контролював передачу прав і виробничих технологій українських компаній. Як наслідок, низка медичних препаратів торгових марок українських компаній стали офіційно зареєстрованими в рф — відповідні ліцензійні договори можна знайти в державному реєстрі лікарських засобів Російської Федерації. Хоча ці дані вносили ще до повномасштабного вторгнення, зловмисники продовжували поновлювати права власності й у 2023–2024 роках. Це стало можливим після того, як українська сторона офіційно відмовилося від авторських прав на продукцію, яку виготовляли на території РФ. Саме на цій підставі підконтрольне українському бізнесмену російське підприємство, змогло зареєструвати патентне право на себе.

“Ліки з маркуванням українського концерну російські медики широко застосовують для лікування окупантів. У відкритих джерелах достатньо підтверджень укладання контрактів щодо постачання зазначених медпрепаратів з військовими госпіталями та установами рф, а також аналогічними структурами на тимчасово окупованих територіях так званих лнр та днр — міністерством внутрішніх справ, генпрокуратурою, підрозділами зс рф, пенітенціарною службою та іншими силовими структурами країни-агресора та незаконними збройними формуваннями”, – зазначається в повідомленні.

З початку 2022 по перший квартал 2024 років продаж ліків, вироблених в росії за українськими технологіями і стандартами, приніс бюджету країни-агресора понад 100 млн рублів у вигляді податкових надходжень. Загальна сума прибутку російського підприємства, що контролюється українським олігархом, за цей час, склала щонайменше 892 млн рублів, а це — понад 420 млн гривень.

16 липня оперативники ДСР, слідчі поліції провели понад 40 обшуків в Києві, Харкові, Львові та Київській області. Зокрема в офісних та виробничих приміщеннях, а також зі місцями мешкання причетних осіб. Вилучили документацію, печатки, комп’ютерну техніку тощо.

Лідеру злочинної організації — українському олігарху — та вісьмом його спільникам поліцейські повідомили про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України: – ч. 1 та 2 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній); – ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 (пособництво державі-агресору) – ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), – ч. 3 ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).

Наразі тривають подальші заходи для встановлення всіх причетних до скоєння злочину осіб, документування джерел прибутку від незаконної діяльності та арешт корпоративних прав і активів підсанкційного бізнесу на користь держави. Максимальне покарання – до 12 років позбавлення волі.

Нагадаємо, у 2015 році Національний банк України відніс підконтрольний ексдепутату Костянтину Жеваго “Банк “Фінанси та Кредит” до категорії неплатоспроможних. У 2019 році суд дозволив арештувати Костянтина Жеваго у справі про розтрату майна банку “Фінанси та кредит” та відмивання злочинних доходів у особливо великих розмірах. Також він оголошений у міжнародний розшук у зв’язку із систематичною неявкою до органу попереднього розслідування.

Як інформувала КВ, у червні 2023 року керівництву Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК), що підконтрольний мільярдеру Костянтину Жеваго було оголошено про підозри.  Їм інкримінують організацію схеми привласнення бюджетних коштів під час видобутку та продажу корисних копалин на майже 400 млн гривень.

Читайте: Керівникам компанії Жеваго повідомили про підозру у привласненні майже 400 млн гривень при продажі сировини без дозволів

Стосовно Костянтина Жеваго, одного з фігурантів розслідування “Батальйон Монако”, у вересні 2022 року ДБР підтвердило його місцезнаходження та відправило у відповідні країни ЄС документи на екстрадицію Жеваго. У березні 2023 року французький суд відхилив запит. Наразі накладено арешт на майно підозрюваного олігарха, а також пов’язаних з ним юридичних осіб.

Читайте: Вадим Столар, Сергій Львочкін, брати Суркіси, Костянтин Жеваго та інші під час повномасштабної війни з росією компактно переховуються в Монако та під Ніццею (фото, відео)

У травні 2024 року працівники ДБР повідомили нову підозру колишньому акціонеру банку АТ «Банк «Фінанси та Кредит» Костянтину Жеваго, колишнім голові правління банку та його двом заступникам. Санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.

У лютому 2025 року Президент України підписав указ про санкції РНБО проти колишнього президента України Петра Порошенка. Також серед тих, на кого наклали санкції, Костянтин Жеваго.

Читайте: Зеленський підписав указ запровадження санкцій проти Порошенка та чотирьох олігархів: Коломойського, Боголюбова, Жеваго і Медведчука

Фото: Національна поліція України 

КиївВлада

Владислава Олійник