Порошенко: Від суперечки польського та українського народів виграє лише третій

Президент України Петро Порошенко заявив, що події 1943-1944 років на Волині мають стати “пересторогою”, а від суперечки польського та українського народів “виграє лише третій”.

Про це глава держави заявив 8 липня, перебуваючи на Волині у н.п. Гончий Брід, де бере участь у заходах з вшанування пам’яті жертв польсько-українського конфлікту 1943-1944 років.

“Поляки і українці неодноразово разом боролися проти агресії Московії і не лише боролися, а й перемагали… Трагічні сторінки нашої історії, зокрема і кривавий конфлікт 1943-1944 рр. мають бути великою пересторогою”, – заявив Порошенко.

Він додав, що про жертв трагедії “треба знати і постійно пам’ятати свої сторінки історії”.

“Ми, сучасні покоління українців і поляків, не маємо права ставити сьогодення і майбутнє в залежність від минулого. Адже як і в усі часи, від нашої суперечки виграє один – третій. Не українець і не поляк, а той, хто чинить агресію проти нашої держави зі Сходу зараз, захоплює українські землі, хто здійснив незаконну анексію Криму, хто зараз всередині країни намагається вести гібридну боротьбу”, – підкреслив Порошенко.

“Це – щоб розколоти наш народ і розколоти український і польський народи. Хіба можемо дати їм хоч один шанс на перемогу? Це ворог, зайда, окупант. І ми ніколи не дамо йому жодного шансу”, – заявив президент України.

Порошенко додав, що будь-який злочин проти мирного населення не має виправдання, “особливо беручи до уваги жахливий досвід російської агресії на сході України”.

“Росія веде проти України, … та й не лише. Проти Польщі, проти Європи, проти усього світу війну, щоб нав’язати свій “рускій мір”. Спершу вони спробували це зробити проектом “Новоросія”. Але ми обєдналися і зуміли зупинити їх, і проект був знищений нашими спільними зусиллями, не лише ЗСУ”, – заявив президент.

За його словами, зрозумівши, що збройний наступ не є ефективним, іншими методами війни є маніпулювання питаннями спільного минулого, “зокрема, щоб вбити клин між польським і українським народами”.

“Сильна позиція держави і народу в тому, щоб знайти сили визнавати помилки минулого, усвідомлювати їх справжні причини – щоб не допустити їх у майбутньому. На моє переконання, Польща і Україна засвоїли цей урок і мають бути гранично обережними і уважними щодо оцінок і щодо висновків”, – підкреслив Порошенко.

Президент нагадав, що з президентом Польщі було досягнуто домовленості, “і я категорично проти відступати від них”: “Історикам – історичне, науковцям – наукове, а політики мають працювати на людей і дивитися у майбутнє”.

“Упевнений, що ми не дозволимо тягнути з вогня полум’я історії, щоб запалити це зараз”, – заявив він.

“Лише міцне стратегічне партнерство між Україною і Польщею стане найкращою відповіддю агресивній політиці Кремля. Українсько-польський діалог на тему болісних сторінок минулого в умовах російської агресії має бути максимально виваженим, а рішення – добре продуманими”, – підсумував Порошенко.

11 липня у Польщі відзначають Національний день пам’яті жертв “геноциду, вчиненого українськими націоналістами”. Вперше на державному рівні роковини Волинської трагедії у Польщі відзначили торік.  За даними ЗМІ, українська сторона пропонувала здійснити вшанування полеглих українців та поляків разом. Проте польська сторона відмовилася.

8 липня президент Польщі Анджей Дуда приїхав до Луцька, щоб взяти участь у заходах, приурочених до 75 роковин Волинської трагедії.  Він заявив, що Польща хоче підтримувати Україну та “буде великим другом України”, а польсько-українські взаємовідносини “треба будувати на історичній правді”.

Президент України Петро Порошенко заявив, що розраховує на перегляд Польщею положення в законі про Інститут національної пам’яті, що стосується “українських націоналістів”.

“Ми підтримуємо ініціативи щодо перегляду відомих змін до польського законодавства про Інститут національної пам’яті. І розраховуємо, що буде переглянуте також положення, яке стосується оцінки українців”, – сказав Порошенко.

Джерело: Українська правда

Author: Onview

Залишити відповідь