До виборів залишається трішки більше місяця, а Петро Порошенко ризикує опинитися без головного рупора свого піару – телеканалу «Прямий».
Позбавлення ліцензії радіо
Днями біля Нацради з питань телебачення та радіомовлення відбулась акція протесту проти позбавлення радіо «Прямий FM» ліцензії. Радіостанцію запустив Прямий канал, що де-юре належить Володимиру Макеєнку, але неофіційно його пов’язують з оточенням Петра Порошенка, п’ятого президента України, а нині народного депутата, лідера опозиційної партії «Європейська солідарність». 8 вересня телеканал також подав до суду на Нацраду.
Представники Прямого намагаються використати цю ситуацію, щоб в черговий раз звинуватити владу у, начебто, цілеспрямованих утисках їх медіа.
Насправді ж ніякої політики в рішенні Нацради немає – ліцензію анулювали, оскільки за 2 роки радіо не змогло розпочати своє мовлення, тобто не освоїло надані частоти.
Інша справа, власне акція протесту та судовий позов – вони стали яскравою частиною передвиборчої кампанії «Європейської Солідарності», з виступами представників цієї партії та критикою в адресу Зеленського.
Фінансова криза на телеканалі
Однак втрата радіомовника в шести областях не найбільша проблема «Прямого» на сьогодні.
Ще з березня телеканал переживає фінансові труднощі, пов’язані з періодом карантину. У зв’язку з цим журналісти Прямого вже кілька місяців отримують неповну заробітну плату із значними затримками.
Як повідомляють джерела нашого сайту, в червні працівники каналу навіть подавали колективне звернення на ім’я генерального директора Світлани Орловської з вимогою термінового погашення заборгованості заробітної плати та погрожували оголосити страйк з акціями протесу та припинити виконувати свої робочі обов’язки.
Менеджменту Прямого також довелося скоротити видатки на оплату телекомунікаційних послуг та призупинити співробітництво з багатьма регіональними провайдерами, внаслідок чого значно зменшилося медіа-охоплення телеканалу.
На додачу, керівництво каналу не справляється з оплатою за орендну приміщення в бізнес-центрі «Парус», вартість якої є однією з найвищих в Києві.
Більшість журналістів Прямого знайшли вихід, підробляючи на новоствореному каналі «KYIV.LIVE», який належить так званому тіньовому куратору Києва Вадиму Столару та знаходиться в приміщенні того ж «Паруса».
Перевірки Нацради
Якщо розглянути власне інформаційну діяльність телеканалу, то він відомий щоденною дозою піару Порошенка, критикою усіх опонентів «Європейської Солідарності» та однобоким висвітленням подій.
Це призвело до постійних перевірок каналу з боку Нацради.
У березні 2019 року комісія Нацради з питань телебачення і радіомовлення оголосила «публічне засудження» «Прямому» за освітлення соціологічного дослідження щодо кандидатів в президенти, в сюжеті йшлося про «потенційне зростання рейтингу Порошенко». За підсумками березневого моніторингу телеканалів в ході президентських виборів, найбільше число порушень виборчого законодавства отримали Прямий і 5 канал.
У січні 2020 року Нацрада ухвалила рішення перевірити телеканал через нову програму «Поярков News». У ній ведучий Сергій Поярков ображав президента Володимира Зеленського, його сім’ю і найближче оточення, а також поширював фейкові новини. Окремим обґрунтуванням перевірки в рішенні органу вказувалося посягання на честь і гідність Зеленського.
З листопада 2018 року на Прямому виходить передача «Вата Шоу» блогера Андрія Карпова, який веде бесіди з жителями Росії і ОРДЛО в ЧатРулетці на політичні теми з використанням нецензурної лексики та образ. Журналістка видання «Детектор медіа» Гала Скляревская, критикуючи дане шоу, порівняла його з «російським телепродуктом» і помітила що «дивитися і те, і інше однаково соромно».
З цього приводу у квітні 2020 рокуНацрада втретє провела позапланову перевірку телеканалу «Прямий» за результатами моніторингу ефіру.
Судова справа щодо купівлі телеканалу «Прямий»
У 2017 році колишній депутат Партії регіонів Володимир Макеєнко купив телеканал «Тоніс» і перетворив його на «Прямий». На думку Портнова, ця угода є формальною, а фактично каналом володіє Петро Порошенко. Таким чином експрезидент нібито «відмив» гроші, отримав контроль над медіа й уникнув сплати податків.
Портнов аргументує свої підозри тим, що, по-перше, у Макеєнка не було ані коштів, ані досвіду в медіа-сфері для того, щоб утримувати канал. По-друге, на думку Портнова, на фіктивність правочину вказує низька вартість акцій каналу — Макеєнко купив їх за 16 мільйонів 700 гривень.
1 липня цього року ДБР провело обшуки в приміщенні телеканалу Прямий у рамках розслідування можливих зловживань п’ятого президента України Петра Порошенка під час купівлі-продажу телеканалу.
Чого очікувати
Скоріш за все, «Прямий» може вибути з гри напередодні політичної кампанії на місцях, а український інформаційний простір позбудеться чергової медійної платформи ще одного олігарха, яка й так не користувалась особливою популярністю серед телевізійної аудиторії. Тому, істеричні потуги Петра Олексійовича можна зрозуміти, оскільки телебачення залишається і до нині найкращим майданчиком для проведення маніпулятивних інформаційних кампаній. Фахівці PR-технологій «ЄС» вже ламають голову.