“Укрексімбанк” планує у 2020 році звернутися по докапіталізацію до уряду на суму близько 1 млрд доларів, а для поліпшення операційної ефективності банку розглядають варіант викупу своїх єврооблігацій з ринку.
Про це в інтерв’ю виданню “Український капітал” заявив голова правління “Укрексімбанку” Євген Мецгер.
“Дійсно, не секрет, що в банку досить великий проблемний кредитний портфель. Дуже багато кредитних кейсів в стані реструктуризації. Частина з них носить формат відкладених проблем. Підсилює цей ефект пандемія і коронавірус, плюс пережиті кілька криз. Кожен з них давав певний виток проблемності.
Зараз не можна говорити про те, що це саме попередній менеджмент або попередньо-попередній. Кожен вніс свій “внесок” в цю ситуацію”, – сказав Мецгер.
Голова “Укрексімбанку” зазначив, що на сьогодні NPL (непрацюючі кредити – ред.) банку перевищують 70 млрд грн.
“Ці проблеми накопичувалися не один рік. Є як об’єктивні чинники його формування – АТО, девальвація, політичний фактор, зараз пандемія, як і ймовірно людський фактор, який ми можемо м’яко схарактеризувати як “відсутність якісного корпоративного управління”, – додав він.
За словами Мецгера, серед проблемних позичальників банку – “мало не увесь український бомонд”.
“І всі власники, яких ми знаємо, судячи з їх суспільного життя, відчувають себе дуже непогано. Але в банку це виглядає по-іншому. Ми чітко усвідомлюємо, як непросто буде для банку спробувати в рамках закону, в юридичній площині довести, що цей хлопець або дівчина, що добре живуть, є власниками якогось проблемного кейса, і об’єднати це в єдиному провадженні.
І спробувати змусити його повернути борги державному банку. Будемо дуже істотні зусилля для цього докладати”, – підкреслили в “Укрексімбанку”.
Серед основних кейсів Мецгер, зокрема, назвав “Завод напівпровідників” (підприємство контролюється братами Клюєвими – ред.), “Веста Індустріал” (контролюється сім’єю Дзендзерських – ред.) та Лисичанський склозавод “Пролетарій” (власником називали бізнесмена Сергія Дунаєва – ред.).
У бюджеті коштів на докапіталізацію банку не передбачено, але “Укрексімбанк” веде діалог з Мінфіном та НБУ.
“Діалог з Міністерством фінансів, як представником власника, і з Національним банком, як регулятором, йде. Я не хочу цього приховувати.
Дійсно, додатковий капітал банку необхідний. Необхідний для того, щоб дати банку можливість розвиватися. При цьому в період пандемії нам необхідно надати підтримку ряду наших клієнтів і ключовим секторам економіки. Без додаткового капіталу ми цього зробити не зможемо”, – підкреслив Мецгер.
Він заявив, що докапіталізація – це питання цього року.
“Формально, менеджмент спочатку обговорить ситуацію, що склалася, і прогноз діяльності з Наглядовою радою, а потім попросить її звернутися по докапіталізацію до уряду. На весь цикл, припускаємо, нам буде потрібно час до кінця 2 кварталу”, – пояснив голова правління банку.
Крім цього, за словами Мецгера, у банку є багато напрацювань для покращення операційної ефективності.
Зокрема, як один із робочих сценаріїв розглядають викуп своїх облігацій з ринку, ставка за якими складає до 10% у доларах, та заміщення їх більш дешевими й довгостроковими ресурсами від МФО.
Нагадаємо:
У березні Євген Мецгер приступив до виконання обов’язків голови правління Укрексімбанку.
Джерело: УП