Вселенський патріарх Варфоломій звернувся до українців у річницю Голодомору і розповів, чому прийняли рішення надати автокефалію Українській православній церкві.
Заяву Варфоломія опублікував сайт УПЦ у США.
За словами вселенського патріарха, Константинопольська церква щороку у молитві згадує жертв Голодомору.
“Молячись за упокій душ померлих та за загоєння цієї болючої рани у свідомості вашої благословенної нації, ми нагадуємо всім людям доброї волі, що Церква не толерує несправедливість чи будь-яку силу, направлену підривати суспільну згуртованість”, – заявив Варфоломій.
Саме тому, за його словами, і було прийнято рішення надати автокефалію УПЦ.
“Неприпустимим є те, що Вселенський Престол… залишався б байдужим, коли православні люди, такі, як український народ, страждають та шукають вирішення церковних проблем, які мучать їх протягом століть. Ми втручаємося тому, що це є наш обов’язок”, – заявив Варфоломій.
Він додав, що рішення Константинополя базується “виключно на засадах достовірно-церковних, всесвітніх… заради істини і традицій церкви…завжди для розбудови тіла Христового, а не для себе і не для демонстрування світової сили чи влади”.
“Ця велика відповідальність Матері Церкви…безумовно не має меж. Тому так само, як і ми надали автокефалію всім помісним церквам, Священний Синод вирішив надати автокефалію багатостраждальній Православній церкві в Україні, щоб вона також приєдналася до повноти Православ’я в єдності та внутрішньому мирі”, – наголосив Варфоломій.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській православній церкві.
Також синод зняв анафему з глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія.
Російська православна церква висловила обурення подібним рішенням.
15 жовтня синод РПЦ визнав неможливим її подальше перебування у євхаристійному спілкуванні з Константинопольським патріархатом.
Президент Петро Порошенко вказав російській церкві на двері, заявивши, їй що немає чого робити в Україні.
Найближчим часом має відбутися об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.
В УПЦ МП заявляли, що їхня участь в об’єднавчому соборі неможлива.