Верховний Суд України відхилив касаційні скарги Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (МКСК) і Національного будинку органної та камерної музики (НБОКМ), остаточно підтвердивши законність передачі костелу Святого Миколая релігійній громаді парафії, що ставить крапку в багаторічній судовій тяганині.
Про це, як передає КВ, йдеться в повідомленні Римсько-католицької парафії святого Миколая в Києві.
Повідомляється, що це рішення підтвердило попередні постанови — Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року та Третього апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2025 року. У них було визнано незаконним невиконання доручення Президента України Віктора Ющенка від 9 грудня 2005 року щодо передачі костелу релігійній громаді.
«Дякуємо всім, хто мав відвагу піти цим непростим, але дієвим шляхом щодо подолання наслідків злочинного більшовицького минулого, і хто вибрав декомунізацію не лише на словах, а на ділі».
Він подякував усім, хто сприяв рішенню, зокрема судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Роману Голобутовському, суддям Третього апеляційного адміністративного суду — Наталії Малиш, Наталії Баранник та Андрію Щербаку, суддям Верховного Суду — Анні Бучик, Михайлу Гриців та Наталії Коваленко, адвокатам Олені Доненко та Юлії Франскевич — за правовий супровід та захист інтересів парафії.
У парафії нагадують, що рішення Верховного Суду є остаточним і не підлягає оскарженню, а тому МКСК має виконати його у найкоротші строки відповідно до законодавства. За невиконання судових рішень передбачена кримінальна відповідальність.
«Як невірний Тома, я не повірю в це, доки не сфотографуюся з документом про передачу костелу парафії на його тлі», — сказав о. Павло Вишковський.
Водночас він наголосив, що попереду ще багато роботи: необхідно закрити вікна в костелі до настання холодів — чого не зроблено попри обіцянки Мінкульту ще з грудня 2024 року, а також зрізати дерева, що руйнують дах і стіни будівлі.
«Нинішній балансоутримувач мав час і кошти для юридичних скарг, але не для елементарного догляду за будівлею. Тепер, із визнанням права Парафії на костел, ми зможемо діяти вільно — для збереження цієї перлини Києва, для Бога і для України», — підсумував настоятель парафії.
Як інформувала КВ, 15 травня 2025 року рішенням суду було знято арешт з комплексу будівель, частину яких заплановано передати під новий “Будинок музики”. Було усунуто останню формальну перешкоду, яка роками блокувала процес з поверненням костелу св. Миколая у Києві релігійній громаді та переїздом Національного будинку органної та камерної музики України (НБОКМ) у нове приміщення.
Читайте: Суд зняв останню перешкоду для повернення костелу Святого Миколая у Києві релігійній громаді
Парафія костелу десятки років бореться за повернення храму вірянам та відновлення повноцінного статусу парафіяльної святині. Крім того, католицька громада неодноразово заявляла, що готова власними силами рятувати будівлю костелу. Нагадаємо, в костелі внаслідок удару рф по столиці 20 грудня 2024 року були пошкоджені шибки на вежах та вітраж на головному фасаді.
Читайте: В костелі св. Миколая прибирали наслідки російського удару (фото)
Зауважимо, костел все ще знаходиться у стадії відновлення після того як 3 вересня 2021 року в храмі сталася пожежа. Наприкінці січня 2022 року було завершено протиаварійні роботи в будівлі, кошти зібрали представники бізнесу та благодійники. Після пожежі Київсько-Житомирська дієцезія РКЦ в Україні закликала передати постраждалий костел в управління парафії. 1 червня 2022 року столичний костел святого Миколая мали передати у постійне користування римо-католицькій громаді.
Читайте: Костел святого Миколая буде переданий у постійне користування римо-католицькій громаді
Передачі святині так і не відбулося. Згодом на той час прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що Міністерство культури та інформаційної політики вживатиме всіх заходів для передання костелу св. Миколая в Києві релігійній громаді Римо-католицької церкви (РКЦ) до 1 травня 2024 року. Парафія очікувала передачі святині, але на жаль цього знову не сталось.
Читайте: Довгоочікуваної передачі не відбулося: у костелі святого Миколая відбулася Свята Літургія
3 вересня 2024 року, коли виповнилося три роки з пожежі у костелу св. Миколая, релігійна громада, нагадала, що обіцянки влади все ще лишились невиконаними.
5 листопада 2024 року закінчився термін дії Меморандуму між римсько-католицькою парафією св. Миколая в Києві та Міністерством культури та інформаційної політики (нині Міністерство культури та стратегічних комунікацій), умови якого міністерство не виконало вже вдруге.
Читайте: Мінкульт знову не виконав обіцянки повернути костел св. Миколая у Києві релігійній громаді
У січні 2025 року парафія святого Миколая в Києві звернулася до Президента України, прем’єр-міністра та міністра культури з вимогою виконати зобов’язання щодо повернення костелу релігійній громаді.
Читайте: Римо-католицька парафія Києва закликає владу повернути костел святого Миколая вірянам
Фото: Римсько-католицька парафія святого Миколая в Києві
Владислава Олійник