Україні потрібна хороша пошта, а не дешева пошта

Коли йдеться про державне, 27 років незалежності ми вдовольняємося дешевим і поганим. Політики-популісти кажуть нам, що все має бути “доступним”. Медицина і освіта – безкоштовною, транспорт і комуналка – дешевим. Тому ми купуємо непотрібні ліки на мільярди самі, наших дітей погано вчать бідні вчителі, а замість якісного міського транспорту ми дихаємо вихлопами “євроблях”.

Сьогодні стало відомо, що за 9 місяців “Укрпошта” отримала чистий збиток 514 млн. грн., який зріс до попереднього року на 24%, тоді як дохід “Укрпошти” збільшився на 28% до 4,8 млрд. грн. Чому ж за зростання доходу “Укрпошта” залишається збитковою?

Пояснення просте – доставка пенсій, яка складає близько чверті доходів “Укрпошти”, принесе їй цього року близько мільярда гривень збитку. Як так сталося? Все просто – тариф на доставку пенсій встановлено як відсоток від суми, 1,56%. При цьому підвищення мінімальної зарплати призвело до різкого зростання витрат на оплату праці поштарям, тоді як такого великого зростання пенсій не відбулося.

Щоб покрити цей збиток, треба або підвищувати тариф на доставку пенсій, або закривати збиткові сільські відділення зв’язку. Але уряд не готовий приймати жодного з важких рішень. Натомість, прем’єр-міністр Гройсман радить керівництву “Укрпошти” зменшити собі зарплати. Навряд чи це може покрити мільярд збитків.

Нещодавно я був на сусідній пошті. Вперше я замовив туди книжки з інтернет-магазину, бо це було дешевше, і ближче, ніж на відділення приватного оператора. Вперше в моєму житті зі мною привіталися, запропонували купити щось ще, попрощалися і сказали, що чекатимуть знову. Мені було приємно дивитися на сучасну рекламу нових послуг, і на нові поштові машини з новим логотипом.

Але популізм політиків знову хоче повернути нас до дешевої пошти з роздовбаними відділеннями і машинами, поштарями, які від бідності крадуть посилки, чергами і “вас много, а я одна”. До пошти, яка замість розвиватися, буде намагатися монополізувати ринок і задавити приватних операторів, щоб хоч якось вижити. Постраждаємо від цього всі ми.

Гліб Вишлінський

Author: Onview

Залишити відповідь