Альтернатива генераторам: установки зберігання енергії для бізнесу
WebFont.load({ google: { families: [“Merriweather:300,300italic,400,400italic,700,700italic,900,900italic”,”Roboto:100,200,300,regular,500,600,700,800,900,100italic,200italic,300italic,italic,500italic,600italic,700italic,800italic,900italic:cyrillic,latin”] }});
!function(o,c){var n=c.documentElement,t=” w-mod-“;n.className+=t+”js”,(“ontouchstart”in o||o.DocumentTouch&&c instanceof DocumentTouch)&&(n.className+=t+”touch”)}(window,document);
(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({‘gtm.start’:
new Date().getTime(),event:’gtm.js’});var f=d.getElementsByTagName(s)[0],
j=d.createElement(s),dl=l!=’dataLayer’?’&l=’+l:”;j.async=true;j.src=
‘https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=’+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f);
})(window,document,’script’,’dataLayer’,’GTM-WW7B57′);
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‘js’, new Date());
gtag(‘config’, ‘G-RTM56J60G5’);
Розподілена енергогенерація.
Ключ до виживання бізнесів під час війни
Спецпроєкт
17 липня 2025
Нові обстріли – нові страхи для бізнесу. Чи не націлиться ворог знову на енергетичну інфраструктуру, чи не доведеться знову працювати в умовах обмеженого енергопостачання?
З цієї ситуації підприємства виходять по-різному. Хтось просто підлаштовується під реалії та знижує обсяги виробництва, хтось оплачує імпортну електроенергію з-за кордону, а хтось прагне самостійно забезпечити себе джерелами електроенергії. Так, енергомережа України все менше зберігає централізованість, стаючи поступово розподіленою, опираючись на локальні джерела виробництва електроенергії.
Відновлювані джерела енергії (ВДЕ) стали основою цієї нової системи. Інтеграція сонячних чи вітрових установок безпосередньо в інфраструктуру споживача знижує витрати на електроенергію, розподіл і передачу, підвищує гнучкість і дозволяє ефективніше управляти навантаженням. Перевагами такого підходу вже користуються бізнеси, які усвідомили: централізована модель більше не гарантує стабільності, і потрібно будувати власну систему енергетичної автономії.
Інвестиція у власну енергетичну автономію доцільна не лише на період війни, переконані експерти. Локалізація виробництва електроенергії повинна зберігати пріоритет і в післявоєнний період. Це шлях до стійкої, масштабованої системи, яка краще відповідає потребам реального сектору економіки.
У спецпроєкті VOLTAGE Group та “Економічної правди” розповідаємо про нові можливості, які пропонує ринок для забезпечення енергетичної автономії бізнесів, та успішні кейси підприємств, що наважилися на інвестиції.
Зміст матеріалу:
Розподілена генерація
доступні рішення, які справді працюють для бізнесів
зберігання енергії
оптимально й у воєнний, і в мирний час
Індивідуальна архітектура
енергетичної стійкості під потреби бізнесу
01
Розподілена генерація
доступні рішення, які справді працюють для бізнесів
Атаки на українську енергетичну систему стали ключовим елементом агресивної війни, яку Росія веде проти нашої країни. Незручності для цивільного населення, збитки для бізнесів. Але тяжкі зимові й літні місяці, проведені в умовах енергетичного дефіциту, врешті-решт стали вирішальним фактором для перебудови як енергетичної системи загалом, так і процесів на підприємствах.
Про розподілену генерацію заговорили ще у 2022 році. А необхідність самостійно дбати про власну енергетичну безпеку швидко стала неуникним трендом для бізнесу, який хотів залишатися і розвиватися на теренах України. Так, одним із символів цієї війни став дизель-генератор. Однак, попри різномаїття потужностей, форм і кольорів, таке рішення підходить не всім.
“Деякі технологічні процеси на виробництві дуже страждають від неконтрольованих аварійних відключень: збиваються налаштування заданих програм і параметрів, виходить з ладу чутливе обладнання, зупиняється те, що після 5–10 хвилин простою вже не може швидко перезапуститися. Часом це вимагає днів або тижнів для усунення наслідків – наприклад, очищення технологічних трубопроводів від застиглої маси. Дизель-генератори не можуть убезпечити від цього, бо мають час запуску”, – розповідає керуючий партнер VOLTAGE Group Віталій Николаєнко.
Як альтернативу експерт пропонує звернути увагу на новітнє обладнання, установки зберігання енергії (УЗЕ). Вони здатні забезпечити так званий безшовний перехід: чутливе обладнання не встигає вимкнутись, переключаючись на живлення від УЗЕ. Отже, установка – це найкраще рішення для стабілізації роботи високочутливих елементів виробничої інфраструктури, систем автоматизації, промислового обладнання, а також дата-центрів підприємства. А якщо частину енергопотреб підприємства забезпечують відновлювані джерела енергії, система накопичення енергії стане ефективним доповненням до цієї інфраструктури, дозволяючи використовувати накопичену “зелену” електроенергію у будь-який час доби. УЗЕ може працювати у різних режимах – як в загальній електромережі (on-grid), так і незалежно від неї (режим off-grid).
Протягом останніх трьох років компанія VOLTAGE Group виконала ряд проєктів, що передбачали встановлення промислових фотоелектричних станцій, обладнаних установками зберігання енергії. Це значно полегшило життя бізнесу, який оперує складними дороговартісними процесами. Загалом компанія за час війни реалізувала десятки рішень у сфері розподіленої генерації – це промислові фотоелектричні станції (як з УЗЕ, так і без), когенераційні установки (КГУ) на базі газопоршневих агрегатів, вітрові електростанції (ВЕС).
“Альтернативні” енергетичні проєкти мали актуальність і до повномасштабної війни. Сонячні та вітрові електростанції, когенераційні установки – все це мало попит у бізнесу. Однак про накопичення енергії говорили більше у теоретичній площині через високу вартість таких проєктів. За кілька років ситуація змінилася доволі кардинальним чином, тепер установки зберігання енергії стали доступним рішенням, яке може суттєво вплинути на енергетичну безпеку підприємства.
“Ми на власні очі бачимо, як швидкість реакції й децентралізація визначають виживання бізнесу, і ми допомагаємо це реалізувати. Ще до початку повномасштабного вторгнення я сповідував принципи побудови нової енергосистеми з філософією розподіленої генерації з акумуляцією. Сьогодні це технологічно вже можливо, а вартість рішень – суттєво знизилась і стала прийнятною”, – наголошує Віталій Николаєнко.
Водночас експерт вбачає готовність бізнесу не економити на стійкості, оперативності своїх підприємств. Це важливий елемент підходу до управління ризиками.
02
Установка зберігання енергії:
оптимально й у воєнний, і в мирний час
Даний проєкт, реалізований у квітні 2024 року на базі виробничого підприємства, VOLTAGE Group вважає одним з найвдаліших. Це була перша промислова установка зберігання енергії в Україні, яку компанія впровадила для покриття власних потреб.
Установка зберігання енергії ємністю 4 МВт·год вже близько пів року функціонує в одному енергетичному вузлі спільно з гібридною даховою сонячною електростанцією. Це, по суті, локальна енергосистема, яка може працювати у режимі off-grid, має власну генерацію, розподіл, управління, інтелектуальну логіку та технічні протоколи захисту.
Завдання системи – забезпечити безперервність виробництва під час відключень, а також накопичувати дешеву енергію вдень і використовувати її ввечері, коли тарифи вищі. Йдеться не лише про енергетичну систему, але й про ефективні інвестиції. Тож установка зберігання не просто доповнює генерацію, вона забезпечує ефективність роботи залежних від погоди й часу доби відновлюваних джерел енергії. Для прикладу, ціна електроенергії в сонячні дні в обід надзвичайно низька (близько 0,1–0,4 грн/кВт·год), тому доцільно її акумулювати, а у вечірні піки, коли дефіцит і ціни високі (6–9 грн/кВт·год), – споживати.
“УЗЕ – це необхідний інструмент управління для інвестора у власну генерацію ВДЕ. Також це важливий елемент у системі електропостачання для енергетичної безпеки підприємства. Модель уже довела свою ефективність. На відміну від традиційних генераторів, ця система не потребує ручного запуску та працює в інтегрованому режимі із СЕС і мережею підприємства”, – зазначив Віталій Николаєнко.
Пілотне рішення виявилося вдалим, тож протягом року компанія збільшила кількість установок, які беруть участь у стабілізації різних процесів на підприємстві. Обладнання добре показало себе у роботі в різних режимах: оптимізація внутрішнього профілю споживання, енергетичний арбітраж (режим, пов’язаний з роботою на ринку електричної енергії), а також автономна робота у разі повного знеструмлення – збереження живлення критичної інфраструктури, швидке перемикання режимів та гнучке керування навантаженням.
03
Індивідуальна архітектура
енергетичної стійкості під потреби бізнесу
Рішень на ринку відновлюваної / розподіленої генерації – чимало, тож це дозволяє підібрати таке обладнання, яке працюватиме найкраще для задоволення потреб конкретного підприємства. Провідний EPC-підрядник в Україні, що спеціалізується на енергетичному інжинірингу та будівельних послугах у сфері відновлюваної енергетики, може організувати повний цикл реалізації проєкту на земельних ділянках замовника чи інвестора, зокрема підбір обладнання відповідно до потреб замовлення, підключення, а також подальше обслуговування готових об’єктів.
“Постійне впровадження інновацій дозволяє знижувати витрати на енергоресурси та підвищувати їх ефективність. Команда фахівців постійно працює над тим, щоб запропонувати клієнтам рішення, адаптовані до їхніх потреб, що дозволяє зосередитися на основній діяльності”, – наголошують у VOLTAGE Group.
“Постійне впровадження інновацій дозволяє знижувати витрати на енергоресурси та підвищувати їх ефективність. Команда фахівців постійно працює над тим, щоб запропонувати клієнтам рішення, адаптовані до їхніх потреб, що дозволяє зосередитися на основній діяльності”, – наголошує Віталій Николаєнко.
Такі проєкти, що послідовно реалізуються на базі українських підприємств, уже суттєво вплинули на енергосистему України. За останні роки вона стала більш адаптивною, що є природною відповіддю на масовані атаки по об’єктах генерації та передачі.
“Архітектором енергосистеми є НЕК «Укренерго», яке визначає потребу у видах і обсягах генерації відповідно до зміненого споживання. Наші енергетики здобули унікальний досвід управління мережею в екстремальних умовах – варто довірити їм свою роботу без популізму та політики. Ми разом із підприємствами пройшли шлях від повної залежності до управління споживанням”, – розповідає керуючий партнер VOLTAGE Group Віталій Николаєнко.
Але допоки триває війна, ризики залишаються високими – як технічні, так і безпекові. Тож установки зберігання енергії, локальні відновлювані джерела енергії – уже не просто данина тренду на “озеленення” генерації, який панує у цивілізованому світі. В українських реаліях – це рішення, які дозволяють бізнесам лишатися автономними, гнучкими й витримують кризові сценарії.
“Ми не лише інсталюємо обладнання, ми формуємо індивідуальну архітектуру енергетичної стійкості для кожного бізнесу. Реалізовуємо енергетичні рішення, виходячи з реальних ризиків і потреб бізнесу: враховуємо технологічну специфіку, логіку виробничих процесів, цілі розвитку. Енергосистема має працювати на завдання підприємства – і саме в цьому полягає наш підхід”, – додає Віталій Николаєнко.
© 2005-2025, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на “Економічну правду”.”Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство “Інтерфакс-Україна”, не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства “Інтерфакс-Україна”. Назва агентства “Інтерфакс-Україна” при цьому має бути оформлена як гіперпосилання.Матеріали з плашкою PROMOTED та НОВИНИ КОМПАНІЙ є рекламними та публікуються на правах реклами. Редакція може не поділяти погляди, які в них промотуються.Матеріали з плашкою СПЕЦПРОЄКТ та ЗА ПІДТРИМКИ також є рекламними, проте редакція бере участь у підготовці цього контенту і поділяє думки, висловлені у цих матеріалах.Редакція не несе відповідальності за факти та оціночні судження, оприлюднені у рекламних матеріалах. Згідно з українським законодавством відповідальність за зміст реклами несе рекламодавець.
$(‘.slider’).on(‘mouseenter’, function() {
$(this).slick(‘slickPlay’);
});
window._io_config = window._io_config || {};
window._io_config[“0.2.0”] = window._io_config[“0.2.0”] || [];
window._io_config[“0.2.0”].push({
page_url: “https://epravda.com.ua/projects/rozpodilena-energogeneraciya-809293/”,
page_url_canonical: “/projects/rozpodilena-energogeneraciya-809293/”,
page_title: “Розподілена енергогенерація. Ключ до виживання бізнесів під час війни”,
page_type: “article”,
page_language: “ua”,
article_publication_date: “Thu, 17 Jul 2025 13:00:00 +0300”
});