
Європейська комісія терміново вивчає способи покриття дефіциту бюджету України на 2026 рік, який може сягнути $19 мільярдів, з урахуванням зменшення підтримки від США та відсутності перспектив щодо припинення вогню з Росією.
Про це пише газета Financial Times.
“Багато стейкхолдерів, які розраховували на досягнення угоди про припинення вогню цього року, тепер змушені переглядати свої витрати й усвідомлюють, що залишається діра незалежно від того, як вони намагаються перерахувати бюджет”, – сказав високопоставлений європейський чиновник.
Наразі Європейська комісія обговорює три варіанти фінансування України у наступному році.
Реклама:
Одна з пропозицій передбачає фінансову допомогу у вигляді позабюджетних грантів, які одночасно зараховуватимуться до цілей оборонних витрат країн НАТО. Це дозволить досягти подвійної мети: виконати зобов’язання щодо збільшення оборонних витрат до 5% ВВП та підтримати Україну.
“Замість дублювання можливостей, європейські союзники могли б співфінансувати українські сили – розглядаючи це як послугу, яку Україна надає для зміцнення континентальної безпеки”, – пропонувала раніше Україна.
Ще один варіант – прискорити виплати з теперішньої програми G7 ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine), яка передбачає надання допомоги Україні коштом прибутків від заморожених російських активів.
Реклама:
Ще одним альтернативним варіантом може бути отримання більшого прибутку від заморожених російських коштів шляхом їх реінвестування в більш ризиковані активи, одночасно розробляючи спосіб розподілу ризиків на випадок потенційно більших втрат, щоб розділити цю відповідальність з Бельгією, де знаходиться більшість активів.
Нагадаємо:
Кабінет міністрів України розуміє, як закрити дефіцит бюджету цього року, водночас вже зараз йдуть перемовини щодо фінансування на 2026 рік, який несе багато невизначеності.