З початку 2014 року Росія систематично проводить диверсійну роботу на території України. До проведення дестабілізації ситуації в Україні застосовуються всі методи: політичні, економічні, інформаційні, а також військові (з активними проведенням диверсій на об’єктах критичної інфраструктури). Одним із напрямків по дестабілізації Україні є спроби Росії підірвати обороноздатність нашої держави і військові склади боєприпасів є ледь не найкращим об’єктом прискіпливої уваги.
З часів проголошення незалежності в Україні неодноразово вибухали склади боєприпасів. За існуючими підрахунками таких вибухів налічується до двох десятків разів. Шкода від них більш ніж значуща як для оборонної сфери, так і для цивільного населення, яке мешкає довкола. Так, під час останніх вибухів на території шостого арсеналу Міноборони, що розташований поблизу Ічні, було евакуйовано 12 тисяч мешканців, а також закрито повітряний простір у радіусі 30 км. Крім того, було залучено значна кількість рятувальників, поліції та військових для ліквідації наслідків. За даним фактом Військова прокуратура відкрила провадження за ч.3 ст. 425 Кримінального кодексу України – «недбале ставлення військової особи до служби». Проте, ряд свідків стверджують, що над складом неодноразово помічали безпілотними.
Схожі свідчення від очевидців надходили також і після вибухів на інших складах боєприпасів. Так, відомо. що після вибухів у 2017 році на складах поблизу Балаклеї, слідчими було отримано свідчення очевидців, які бачили як з безпілотного апарату було скинуто невідомі засоби, які спричинили детонування боєприпасів. Крім того, ряд експертів також притримуються думки, що склади почали вибухати не випадково.
Зазвичай, слідство розглядає декілька основних версії причин вибухів на складах боєприпасів, серед них – «недбале ставлення», «диверсія».
Якщо до 2014 року вибухи на складах скоріше списували на недбале ставлення осіб, то в нинішніх умовах війни диверсії на складах вже не розглядаються як щось надумане, а свідчення очевидців, які помічали поруч складів безпілотні апарати – тільки підтверджують можливу диверсійну роботу щодо підриву обороноздатності України.
Наразі, в військові працюють над посиленням протидії можливим диверсіям на військових складах з боєприпасами, а також просять місцевих громадян звертатись до правоохоронні органи у разі виявлення підозрілих осіб, предметів чи апаратів, що можуть бути використані у підриві обороноздатності країни.
Джерело: УП